A A A

Otwarcie Mostu Angielskiego w Parku Mużakowskim w Łęknicy data wydarzenia: 2011-10-17

17 października br. w Parku Mużakowskim w Bad Muskau/Łęknicy został otwarty Most Angielski. Jest on drugim, po Moście Podwójnym,  mostem na Nysie Łużyckiej, łączącym niemiecką i polską część parku, odbudowanym po zniszczeniach wojennych.
Pierwszy most w tym miejscu – drewniany - został wzniesiony przez założyciela parku, księcia von Pückler-Muskau w 1822 roku. Dwukrotnie niszczony przez powodzie był odbudowany w 1858 i następnie 1897 roku przez  kolejnych właścicieli majątku w konstrukcji murowanej z żeliwną balustradą. Przeprowadzona właśnie odbudowa nawiązuje do ostatniej, przedwojennej formy mostu.
Budowla ma zarówno znaczenie funkcjonalne, jak i kompozycyjne – jako motyw w widokach z obu stron Nysy.
Inwestycja została zrealizowana przez zarządcę niemieckiej części parku - saksońską fundację Stiftung Fürst-Pückler-Park Bad MUskau” i była współfinansowany ze środków Investitionsprogramms Nationale UNESCO-Welterbestätten (Federalny Program Inwestycyjny dla obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO). Całkowity koszt wyniósł ok 2,3 miliona Euro.
Wkładem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, zarządzającego polską częścią parku, w otwarcie Mostu Angielskiego było odtworzenie kompozycji na tarasie Domu Angielskiego. Jest to miejsca historycznie powiązane z Mostem Angielskim - ustronie parkowe urządzone w stylu angielskich cottage, przeznaczone pierwotnie do wypoczynku właściciela, później niezwykle popularna kawiarnia parkowa i miejsce zabaw w plenerze. Odtworzono historyczny układ przestrzenny wraz z widokiem w kierunku niemieckiej części parku, układ ścieżek, zrekonstruowano pawilon widokowy, wyeksponowano fundamenty niezachowanego budynku głównego.
W uroczystościach otwarcia mostu, rozpoczętych po stronie niemieckiej i kontynuowanych po stronie polskiej uczestniczyli: ze strony niemieckiej m.in.: Stanislaw Tillich, premier Saksonii, Bernd Neumann, pełnomocnik Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów, a ze strony polskiej wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa,  Mariusz Czuba.
Zobacz galerię zdjęć: OTWARCIE MOSTU ANGIELSKIEGO