A A A

Najczęściej zadawane pytania

 • Jak dojechać do Parku Mużakowskiego?
  Do parku można dojechać zarówno od strony polskiej, jak i niemieckiej.

  Po stronie polskiej

  Publiczne środki transportu:

  Bezpośrednio do Łęknicy kursują autobusy PKS Żary. Rozkład jazdy znajdą Państwo na stronie  www.pks.zary.pl

  W Łęknicy prosimy wysiąść na pierwszym przystanku na ul. 1 Maja. Na skrzyżowaniu oddalonym ok. 100 metrów na zachód od przystanku PKS należy skręcić w prawo. Idąc cały czas prosto drogą główną dojdą Państwo do rozwidlenia dróg – wejście do Parku znajduje się na końcu drogi gruntowej. Tu znajduje się również punkt informacyjny.

  Komunikacja samochodowa:

  Z Żar – drogą krajową nr 12 aż do Łęknicy. Pierwszy zjazd z obwodnicy na Łęknicę i przejście graniczne Łęknica-Bad Muskau. Na pierwszym skrzyżowaniu należy skręcić w prawo. Następnie jechać drogą główną prosto. Na rozwidleniu w lewo na parking. Wejście do parku drogą gruntową.

  Rower:

  Do Parku Mużakowskiego prowadzi czerwony szlak rowerowy, który ma swój początek w Żarach.Więcej informacji oraz mapa – na stronie Starostwa Powiatowego w Żarach  www.powiatzary.pl


  Po stronie niemieckiej

  Publiczne środki transportu:

  Należy wsiąść w pociąg Deutsche Bahn www.db.de do Weißwasser. Z Weißwasser do Bad Muskau dostać można się na dwa sposoby.
  Pierwszy sposób to autobus Regionalnych Przedsiębiorstw Komunikacyjnych Verkehrsverbund ZVON www.zvon.de
  W Bad Muskau należy wysiąść na przystanku „Kirchplatz“ („Plac Kościelny”), który oddalony jest o kilkadziesiąt metrów od Parku Mużakowskiego.
  Drugi sposób – w sezonie od kwietnia do października z Weißwasser do Bad Muskau kursuje leśna kolejka wąskotorowa Waldeisenbahn. Wysiąść należy na ostatnim przystanku, który znajduje się w Parku Mużakowskim w Parku Zdrojowym po stronie niemieckiej parku. Dni, godziny przejazdów oraz ceny znajdą Państwo na stronie internetowej www.waldeisenbahn.de/pl/

  Komunikacja samochodowa:

  Dojazd do Bad Muskau:
  – z kierunku Berlina i Cottbus autostradą A15 i dalej drogą krajową B115
  – z kierunku Drezna i Bautzen autostradą A4 i dalej drogą  krajową B156
  – z kierunku Görlitz drogą krajową B115

  Rower:

  Po stronie niemieckiej do Parku Mużakowskiego prowadzi wiele tras rowerowych o różnych nazwach, a wśród nich:
  1. Ścieżka rowerowa wzdłuż Odry i Nysy o długości 630 km od źródła Nysy Łużyckiej do Zalewu Szczecińskiego,
  2. Droga księcia Pücklera o długości 500 km,
  3. Żabia ścieżka rowerowa o długości 260 km, która prowadzi przez górnołużyckie wrzosowiska.
  Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.radwandern-oberlausitz.de
 • Czy wejście do parku jest płatne?
  Nie.

  Wstęp do Parku zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej jest bezpłatny.

 • W jakich godzinach otwarty jest Park Mużakowski?
  Park Mużakowski jest czynny od świtu do zmierzchu. Należy pamiętać, że zabronione jest przebywanie na jego terenie w przypadku załamania pogody (silnych wiatrów, burz, itp.) z uwagi na wiążące się z tym ryzyko.
 • Gdzie można zostawić samochód?
  Po stronie polskiej parku parking dla samochodów osobowych i autokarów znajduje się na ul. Wybrzeżnej. Jest to parking bezpłatny.

  Po stronie niemieckiej parking znajduje się przy Neißedamm. Jest to płatny parking dla samochodów osobowych i autokarów.

 • Czy oferują Państwo usługi przewodnickie po terenie Parku Mużakowskiego i okolicach?
  Pracownia Terenowa NID „Park Mużakowski” w Łęknicy nie oferuje usług przewodnickich.  Po terenie Parku Mużakowskiego oraz po terenie Geoparku Łuk Mużakowa oprowadzają przewodnicy zrzeszeni przy Stowarzyszeniu Geopark Łuk Mużakowa. Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej www.lukmuzakowa.com.pl lub pod numerem telefonu: 530 365 800.
 • Czy do parku można wprowadzać psy?

  Tak.

  Według regulaminu Parku Mużakowskiego psy mogą być wprowadzane do Parku tylko na smyczy i w kagańcu. Właściciel psa jest zobowiązany do usunięcia pozostawionych nieczystości. Wyjątkiem są imprezy masowe. W czasie trwania ich trwania zabrania się wprowadzania psów na teren parku.

 • Czy wykonywanie zdjęć ślubnych w parku jest płatne?

  Nie.

 • Czy po terenie parku można poruszać się rowerem?

  Uprawianie sportów, a w szczególności jazda rowerem, dopuszczalna jest tylko po alejkach parkowych. Przez teren parku przebiega czerwony szlak pieszo-rowerowy, który w parku oznakowany jest na przydrożnych kamieniach jako Szlak Doliny Nysy. Pozostałe drogi, po których poruszać można się zarówno pieszo, jak i rowerem nie są oznakowane.

  Należy pamiętać, że park położony jest na trzech tarasach nadrzecznych, dlatego też część dróg charakteryzuje się dużym nachyleniem. Prosimy uważać na rynny odwadniające z kamienia polnego - poprzeczne i podłużne, które mogą utrudniać jazdę. Prosimy o zachowanie ostrożności i zwrócenie uwagi na pozostałych użytkowników alejek.
 • Czy w okolicach parku są oznakowane szlaki rowerowe?
  Tak.

  Najlepiej rozwinięty system szlaków rowerowych w okolicach Parku Mużakowskiego znajduje się po niemieckiej stronie. Więcej informacji na niemieckojęzycznej stronie internetowej www.radwandern-oberlausitz.de

  Najbliżej Łęknicy i Bad Muskau przebiegają następujące szlaki: Oder-Neiße-Radweg, Froschradweg i Fürst-Pückler-Weg.

  W okolicach Parku Mużakowskiego po polskiej stronie opisy sieci szlaków znaleźć można na stronie internetowej Starostwa Powiatowego Żary www.powiatzary.pl

  Szlaki przechodzące najbliżej Łęknicy i Bad Muskau to czerwony i niebieski szlak rowerowy.

 • Czy po polskiej stronie parku istnieje kawiarnia i wypożyczalnia rowerów?
  Nie.

  Kawiarnia Café Fürst Pückler i wypożyczalnia rowerów znajdują się na terenie Parku Mużakowskiego na Folwarku Zamkowym po stronie niemieckiej parku. 

  Café Fürst Pückler otwarta od kwietnia do października codziennie w godzinach 11.00-19.00. W marcu i listopadzie kawiarnia otwarta jest w soboty, niedziele oraz niemieckie święta w godzinach 11.00-19.00. Należność należy regulować w Euro.

  Wypożyczalnia rowerów otwarta jest od kwietnia do października codziennie w godzinach 10.00-18.00. Grupy zorganizowane proszone są o kontakt telefoniczny w celu rezerwacji określonej liczny rowerów.

  Po stronie polskiej rower można wypożyczyć przy wejściu do Parku Mużakowskiego przy ul. Hutniczej.

 • Słyszeliśmy, że Park Mużakowski zwiedzać można również bryczką. Czy to prawda?
  Tak.

  Po polskiej stronie przejażdżki bryczką organizuje:
  Gospodarstwo Agroturystyczne, Franciszek Mukoid,
  Żarki Wielkie
  tel. (0048) 68 375 37 09,
  tel. kom. (0048) 503 479 34
  www.mukoid.inocleg.pl
  Bryczka stacjonuje w rejonie Mostu Podwójnego. Firma oferuje przejażdżki po parku oraz pikniki.   

  Po stronie niemieckiej takie usługi prowadzą trzy firmy.

  Przejażdżki bryczką dla turystów indywidualnych oferują:

  Reit- und Sportverein Parkidylle Kromlau/ Gablenz e. V.

  Spremberger Straße, 02953 Gablenz
  tel./fax (0049) 3576201132, 01773161633
  e-mail: reitverein-gablenz@web.de
  www.reitverein-gablenz.de


  Reiterhof zum Tannengrund
  Fam. Lisk, Wossinka 1, 02953 Gablenz
  tel. (0049) 3577163950, 015152131420

  www.reiterhof-lisk.de


  Przejażdżki bryczką dla grup zorganizowanych:
  Berthold Schulz
  Schulstraße 29 A, 02953 Bad Muskau
  tel. (0049) 3577150415


  Pamiętać należy, że przewoźnicy polscy oferują swoje usługi po polskiej stronie Parku Mużakowskiego, a niemieccy po stronie niemieckiej parku.

 • Dotarła do nas informacja, że po Parku Mużakowskim jeździ kolejka wąskotorowa. Czy to prawda?
  Tak zwana Mużakowska Kolejka Leśna to pozostałość po 80-kilometrowej sieci towarowej kolejki leśnej, wybudowanej w czasach hrabiego Hermann von Arnim – właściciela dóbr, w 1895 roku. Do dziś zachował się 12-kilometrowy odcinek tej sieci. Przebiega on przez Park Mużakowski, a dokładnie przez Park Górski (strona niemiecka).

  Trasę Bad Muskau – Weiβwasser i dalej Kromlau pokonać można  kolejką leśną ciągnioną przez lokomotywę parową lub elektryczną w dwie strony. Na stronie internetowej www.waldeisenbahn.de/pl poza historią kolejki leśnej oraz mapą ukazującą istniejącą dziś sieć kolejową znaleźć można harmonogram przejazdów kolejki oraz ceny biletów. Bilety zakupić można bezpośrednio u konduktora.
 • Chcielibyśmy zorganizować na terenie Parku Mużakowskiego ognisko lub rozpalić grilla. Czy istnieje taka możliwość?
  Na obszarze całego parku zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej obowiązuje zakaz używania otwartego ognia i rozpalenia ognisk oraz grilli. Istnieje możliwość zorganizowania grilla lub ogniska po polskiej stronie parku przy punkcie informacyjnym. Zainteresowani proszeni są o kontakt ze Stowarzyszeniem Geopark Łuk Mużakowa pod numerem telefonu 530 365 800.
 • Czy prowadzą Państwo sprzedaż wysyłkową materiałów informacyjnych dotyczących Parku Mużakowskiego?

  Materiały informacyjne można zamawiać za pośrednictwem:

  - SKLEPU internetowego

  - faxu: 22 82602 39,

  - listownie: Narodowy Instytut Dziedzictwa, ul. Kopernika 36/40, 00-924 Warszawa.


  Pracownia Terenowa NID „Park Mużakowski” w Łęknicy nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej. Przewodnik „Park Mużakowski w Łęknicy/Muskauer Park Bad Muskau” oraz mapę turystyczną Parku Mużakowskiego nabyć można na miejscu w Pracowni w Łęknicy. Sprzedażą wysyłkową zajmuje się Księgarnia Osiedlowa w Żarach. Zamówienia można składać telefonicznie pod numerem tel. 0049 68 374 66 50.

 • Czy w pobliżu Parku Mużakowskiego są pola namiotowe i pola kempingowe?

  W najbliższym otoczeniu Parku Mużakowskiego nie ma jeszcze pól namiotowych i kempingowych.

  Po polskiej stronie parku najbliższe pola namiotowe dostępne są w okolicy miejscowości Łaz i Grabówek przy północnej granicy Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”. Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego dostępna jest mapa południowej części województwa lubuskiego. Na niej znajdą Państwo pola namiotowe i kempingowe dostępne w dalszych okolicach Parku Mużakowskiego. 

   

  Po stronie niemieckiej najbliższe pole kempingowe znajduje się w miejscowości Halbendorf nad jeziorem Halbendorf, ok. 10 km od Bad Muskau. Więcej informacji dotyczącej kempingu na stronie internetowej  www.halbendorfersee.de

  Spis pozostałych pól kempingowych na terenie Saksonii w regionie Oberlausitz – Niederschlesien, w którym znajduje się Park Mużakowski, znajdują się na stronie internetowej www.camping-sachsen.de 

 • Poznaj opinie o Parku Mużakowskim
  Zapraszamy do zapoznania się z opiniami zamieszczonymi w serwisie TripAdvisor, który jest największym na świecie serwisem turystycznym. Co miesiąc jest odwiedzany przez 375 milionów użytkowników. Na stronach serwisu można znaleźć ponad 250 milionów recenzji i opinii na temat ponad 5,2 miliona obiektów zakwaterowania, restauracji i atrakcji.

  http://pl.tripadvisor.com